October 2009

Costume National’ın Duomo Konseri

duomo.jpg

Moda dünyası birbiri ardına ülkeleri gezerken hem şimdiye kadarki şovlar hem de önümüzdeki günlerde olacaklar hakkındaki söylentiler ‘front row’un şu andaki en büyük muhabbet kaynağı. Bu seneki yaratıcılık ve aşırılıkta sınırları zorlayan şovlar sayesinde konuşacak konu bulmak hiç de zor olmuyor olsa gerek.

Hatta bazen halkın hiçbir şeyden habersiz kesimini bile gafil avlayan bu şovlardan biri Milano’nın ünlü Duomo Meydanı’nda geçtiğimiz hafta yaşandı. C’N'C Costume National, defilesini Meydan’da kurduğu dev sahnede yapmaya karar verince, turistler, “Milanese”ler, ve moda dünyası kendini bir anda aynı ortamda dev bir kalabalığın içinde The Kills konserinde coşarken buldu. The Kills’in konuyla alakası nedir bilinmez ama defileden önce sahneye çıkan Ulik and Le Snob gibi bir dizi gruptan şüphesiz en önemlisi ve en coşturanı onlardı. Milano Belediyesi ile işbirliği ile gerçekleştirilen bu olay sırasında, meydan moda şovundan çok Rock’n'Coke alanını anımsatıyordu. Defileye davetiye ile girilmesine rağmen, dışardaki dolu dizgin kalabalık konserlerden hızını alamamış olacak ki, defileyi de izlemek için binbir şekle girerek küçük çapta bir izdihama neden oldu.

cnc

Kıyafetlere gelince, ortama ve markanın ruhuna uygun olarak agresif rock tarzı, sade bir şıklıkla birleşmişti. Tasarımcı Ennio Capasa’nın, metalik örgülerden ceketler ve yelekler, batik boyalı uçuşan elbiseler ve dökümlü bluzlardan oluşan koleksiyonuna punk havayı veren ise, iyi düşünülmüş detaylardı: saç modelleri, makyaj ve siyah deri botlar. Arkası tamamen zımbalarla dolu trençkotlarla bu sezonun en yaygın trend’ine de dokunmadan geçmeyen Capasa, hem Daisy Lowe ve Pixie Geldof karışımı bu koleksiyon ile hem de festival havasındaki şov organizasyonu ile en çok ilgi çeken defileye imza atmayı başarmış oldu.

Paris'ten Haberler

Her sezon yaptığı olağanüstü setler ve tasarladığı kıyafetler Karl Lagerfeld’e yetmemiş olacak ki, Paris’teki şovu için sahneye Lily Allen’ı çıkarmaya karar verdi. Salı Günü Grand Palais’te yapılacak şov için canlı performans hazırlayan Lily Allen, bu kış sezonunda Coco Cocoon çanta koleksiyonu için Karl Lagerfeld’e modellik de yapmıştı.

lilyallen_katemoss_karllagerfeld.jpg

Çarşamba günü Paris’te gerçekleştirilecek şovunda bir değişiklik isteyen Roland Mouret; Alexander McQueen, Burberry ve Twenty8Twelve’in yaptığı gibi şovunun internet alanından izlenmesini sağlayacak. Sayısız kamera ile ön sıraları, sahne arkasını, şovu ve istediğiniz herhangi bir bölgeyi izlemeye olanak veren bu organizasyon sayesinde, şovu arka arkaya defalarca izleseniz bile hiçbir zaman aynı görüntülerle karşılaşmayacaksınız. Müşterinin kıyafetleri daha yakından ve detaylı görmesini istediğini belirten Mouret’in organza, ipek ve tül gibi couture kumaşlardan ve Kuzey Afrika esintili desenlerden oluşan koleksiyonu Kasım 15′te mağazalarda yerini alacak.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License